Rola kobiet w branży IT, zalety wprowadzania zespołów mieszanych w przedsiębiorstwie.

Kobiety w sektorze IT:

Sektor IT, czyli sektor  technologii  informatycznych składa się z trzech części: sprzętu komputerowego, oprogramowania oraz usług informatycznych. Te elementy są ściśle ze sobą powiązane i tworzą jedną całość. Branża IT jest jedną  z najprężniej rozwijających  się  w Polsce. Szybki postęp technologiczny daje nowe możliwości i umożliwia szybki rozwój w  tej dziedzinie, dlatego dostęp do wykwalifikowanej kadry IT staje się dla pracodawców istotnym elementem.


                W sektorze IT  powstaje coraz więcej miejsc pracy, jednak częściej na tym stanowisku można spotkać  mężczyznę niż kobietę. Według badań GUS z 2011 roku zaledwie 10% studentów na kierunkach IT to kobiety. Na podstawie badań przeprowadzonych  przez FIRMĘ 2000 w ramach projektu pt. „Certyfikowane szkolenia IT – Network+, Security+ i Project+” edukacją w zakresie IT interesują się znacznie częściej mężczyźni niż kobiety. Na 467 chętnych do udziału w projekcie osób tylko 14,3% stanowiły kobiety.

 Czym jest to spowodowane? Jednym z powodów  może być  fakt  częstszego wybierania przez kobiety kierunków humanistycznych. Przyczyn takiego zjawiska można doszukać się  w uwarunkowaniach kulturowych, według których kobieta jest strażniczką ogniska domowego, pełniącą funkcje opiekunki. Przeważnie postrzegana jako osoba miła, ciepła, opiekuńcza. Wśród  społeczeństwa  dominuje przekonanie, że to właśnie  zgodnie z tymi kryteriami powinna wybrać swój przyszły zawód. Wiele kobiet  postępuje właśnie w taki sposób wybierają profesję, która wpisuje się w ten stereotyp.  Nie zawsze jednak jest ona spełnieniem ich marzeń.  Niekiedy kobiety decydują się na zawód nie związany w żaden sposób z ich zainteresowaniami ani umiejętnościami, nie myśląc o swojej  własnej karierze zawodowej, wybierają zawód zgodnie z rolą społeczną do jakiej  je przygotowywano.  Według badań przeprowadzonych przez European Schoolnet,  których celem było  zdiagnozowanie przyczyn dla, których studia i kariera w ICT nie są postrzegane jako atrakcyjne dla kobiet ,co przekłada się na niski wskaźnik , ich udziału  na kierunkach związanych z ICT w stosunku do mężczyzn oraz w rezultacie znacząca przewagę mężczyzn w zawodzie informatyka. Autorzy badania  chcieli wykazać jakie czynniki wpływają na  taką dysproporcje płci w tym zawodzie. Według nich występuje wiele czynników  wpływających na wybór  ICT jako kierunku studiów. Czynniki te oddziałują  poprzez   formalne środowisko szkolne i  środowisko nieformalne. Dzielą się jeszcze na czynniki  związane z ICT oraz pozostałe czynniki.

Mimo, iż  obecnie kobiety mają takie same prawa jak mężczyźni. W niektórych przypadkach  można  jednak spotkać się z ich dyskryminacją. Może się to przejawiać np. w różnicy płac. Porównując  płace mężczyzn i kobiet na takim samym stanowisku zauważymy znaczne wahania  w wysokości  ich wynagrodzenia. Może ona wynosić  nawet do  20% mimo, iż kwalifikacje i umiejętności obojga płci są takie same (według badań przeprowadzonych w roku 2012 przez portal Sedlak&Sedlak).

Ponadto według badań Zespołu Badań nad Kobietami i Rodziną Instytutu Filozofii i Socjologii PAN (dr Bogusława Budrowska, dr hab. Anna Titkow i dr Danuta Duch), awans zawodowy blokowany jest przez bariery kulturowe. Wyróżnia się trzy poziomy tych barier: bariery wewnętrzne tkwiące w samych kobietach, uwikłanie kobiety w role tradycyjne, czynniki zewnętrzne (wpływ mężczyzn na karierę zawodowa kobiet).

Są jednak kobiety, które przełamują te bariery i odnoszą spektakularne sukcesy w sektorze ICT na przykład  Sherly Sandberg i Marissa Mayer  nie podały się  presji społeczeństwa i realizowały się  zawodowo w dziedzinie,  która je pasjonowała. Obecnie  Sherly jest jednym z szefów Facebooka i zajmuje 10 miejsce według rankingu najbardziej wpływowych kobiet ( Forbes). Marissa natomiast jest szefem Yahoo.

 

Wady i zalety zespołów mieszanych :

 

  Wraz z coraz większym przenikaniem się stereotypowych ról męskich i kobiecych  oraz  wzroście udziału kobiet w życiu zawodowym  pracodawcy  muszą się zastanowić czy warto zastosować w firmie zespoły mieszane. Z jednej strony w zespołach tej samej płci występuje mniej konfliktów,  z drugiej jednak może to przyczynić się do wzrostu wydajności i kreatywności w zespole. Według psychologów biznesu  zatrudnianie zespołów mieszanych może mieć bardzo pozytywne skutki dla rozwoju firmy. Dla sukcesu w biznesie bardzo ważna jest różnorodność pracowników . Kobiety i mężczyźni różnią się nie tylko fizycznie ale i w podejściu do pracy ,stosunku do klienta oraz w metodzie jej wykonania.

                 Jeżeli przedsiębiorstwo dobrze wykorzysta ten fakt  zespoły mieszane  mogą stać się jej atutem  i przyczynić do wzrostu wydajności, innowacji czy kreatywności w zespole. Badania które zostały ostatnio przeprowadzone w wielu krajach  wskazują,  że pracownicy generalnie wola pracować w zespołach mieszanych. Kobiety posiadają specyficzne umiejętności których brakuje mężczyznom i vice versa tu za przykład można  podać  podejście do relacji między ludzkich związane z umiejętnością  budowaniem więzi  i integrowania ludzi. Kobiety są bardziej wyczulone na uczucia innych osób, starają się utrzymać  serdeczne kontakty ze współpracownikami oraz dążą do harmonii w miejscu pracy. Dlatego tak wiele kobiet zajmuje stanowiska kierownicze w takich działach biznesu jak  public relations czy human resources, gdzie ważna jest  umiejętność kooperacji oraz odczytywania emocji oraz zrozumienia ludzkich potrzeb. Kobiety cechuje również większa elastyczność i zdolności adaptacyjne. Dlatego dużo  lepiej niż mężczyźni potrafią znosić porażki, tak częste w biznesie i wykazują się większą cierpliwością, są  lepszymi organizatorami w pracy, która wymaga dobrej pamięci i uwagi do szczegółów. Wrażliwość kobiet na relacje międzyludzkie oraz większa waga przykładana przez nie do ludzkiego aspektu decyzji dotyczącej interesów, może być tak atutem jak i przeszkodą. Podjęcie natychmiastowej decyzji bywa dla nich bardziej problematyczne niż dla większości mężczyzn. Tych z kolei cechuje większa skłonność do rywalizacji. Mniejszą wagę przywiązują do relacji personalnych. Dla wielu mężczyzny relacje między ludzkie są traktowane w sposób instrumentalny jako pomoc w osiągnięciu sukcesu. Mężczyźni nie angażują emocji w życie zawodowe a okazywanie ich to dla nich oznaka słabości. Niewątpliwie w sytuacjach, kiedy zachowanie zimnej krwi jest konieczne, mężczyźni radzą sobie lepiej niż kobiety. Dla mężczyzny miejsce pracy to nieustające pole walki. Jak można zauważyć między kobietami a mężczyznami występują znaczące różnice, ale to właśnie to sprawia, że razem tak dobrze  współpracują. Ponieważ jedna jak i druga strona potrafi dostrzec to czego ta druga nie zauważyła bądź pominęła i wykorzystać to w pracy. Należy jednak mieć na uwadze, iż powyższe stwierdzenia są w pewnym stopniu egzemplifikacją schematów i kulturowych uwarunkowań płci, jednak w związku z faktem, iż bardzo trudno jest wyjść poza te schematy należy je uświadamiać i wykorzystywać do budowania atmosfery współpracy i zrozumienia tak potrzebnego do rozwoju biznesu.

 

Autorka:

Aleksandra Markowicz