Ich liczba jest wciąż daleka od parytetu. Podczas gdy jedni tłumaczą ten stany rzeczy naturalnym antytalentem kobiet do IT czy ogólnie nauk ścisłych, inni argumentują, że spowodowane jest to dyskryminacją.

 

Pomimo że kobiety coraz chętniej podejmują pracę w dziedzinach tradycyjnie zarezerwowanych dla mężczyzn i szturmem zdobyły sektor SET (Science, Engineering, Technology), branża IT nadal pozostaje silnie zmaskulinizowana. Jak wynika z badania EUN, kobiety stanowią zaledwie 27% kierowników ds. systemów informatycznych. Sytuacja wygląda jeszcze gorzej w przypadku inżynierów zajmujących się sprzętem komputerowym - tu kobiety zajmują zaledwie 9% stanowisk. Wysokie stanowiska akademickie w dziedzinie inżynierii i technologii pełni mniej niż 6% kobiet. W Europie, jak również w Polsce, procent kobiet studiujących kierunki informatyczne jest nadal niewielki. Z badań GUS wynika, że tylko 10% studentów na kierunkach IT to kobiety. UE stara się zmienić tę sytuację i zachęca kobiety do studiowania na kierunkach technicznych.

 ·  91% polskich uczennic zainteresowanych jest technologiami ICT. We Włoszech jest to 76%, a we Francji jedynie 50%.

Czytaj więcej: Kobiety w branży IT - jest ich tak mało czy się nie ujawniają? Są ograniczane czy same nie chcą...

Rola kobiet w branży IT, zalety wprowadzania zespołów mieszanych w przedsiębiorstwie.

Kobiety w sektorze IT:

Sektor IT, czyli sektor  technologii  informatycznych składa się z trzech części: sprzętu komputerowego, oprogramowania oraz usług informatycznych. Te elementy są ściśle ze sobą powiązane i tworzą jedną całość. Branża IT jest jedną  z najprężniej rozwijających  się  w Polsce. Szybki postęp technologiczny daje nowe możliwości i umożliwia szybki rozwój w  tej dziedzinie, dlatego dostęp do wykwalifikowanej kadry IT staje się dla pracodawców istotnym elementem.

Czytaj więcej: Rola kobiet w branży IT